Reklama

Każda zabawka, która trafia na rynek powinna spełniać zasadnicze wymagania bezpieczeństwa, które znajdują się w dyrektywach Wspólnoty Europejskiej, które obowiązują Polskę od 2003 roku.

Na zabawce lub na jej opakowaniu powinien znaleźć się znak CE oraz nazwa lub imię i nazwisko oraz adres producenta czy jego upoważnionego przedstawiciela lub importera.

Znak CE  ma być potwierdzeniem, że zabawka powinna spełniać zasadnicze wymagania bezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że znak CE nie jest gwarancją bezpieczeństwa. Umieszczenie takiego znaku na zabawce nie wymaga od producenta przeprowadzenia badań, oznacza on, że producent gwarantuje, iż stosuje się do obowiązujących w UE przepisów. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę czy produkt jest opatrzony dodatkowymi oznaczeniami i certyfikatami bezpieczeństwa - zobacz znaczenie certyfikatów i oznaczeń umieszczonych na zabawkach dla dzieci.

Do zabawek powinny być dołączone stosowne ostrzeżenia, instrukcje oraz informacje. Przykładem są tu zabawki, które nie są przeznaczone dla dzieci poniżej 3 roku życia i mogą być dla nich  niebezpieczne, powinny posiadać ostrzeżenia " Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy" lub " nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat". Ostrzeżenie dotyczące wieku może być umieszczone także w postaci symbolu....

Do ostrzeżeń powinno być dołączone krótka informacja określająca niebezpieczeństwo, które stanowi powód ograniczenia, np. małe elementy znajdujące się w zabawce, które grożą zadławieniem, za długie linki, piłeczki.

Instrukcje użytkowania zabawki powinny być dołączone do produktu, kiedy wymagają tego względy bezpieczeństwa. Instrukcje powinny być dołączone zwłaszcza do zabawek przeznaczonych do zawieszenia ( kół, lin, pierścieni, huśtawek, zjeżdżalni itp.) oraz zabawek, które są miniaturą lub modelem urządzenia przeznaczonego dla dorosłych. Pamiętajmy o tym, że na zabawce kupowanej w Polsce powinna być umieszczona instrukcja w języku polskim. Gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa, na produktach powinny być także zamieszczone ostrzeżenia o umiejętnościach koniecznych do korzystania z zabawki. Według badań tylko jedna trzecia Polaków czyta instrukcje obsługi i konserwacji.

Na produktach powinien być także skład. Zabawki dla dzieci nie powinny stwarzać zagrożenia dla użytkowników w kontakcie z ze skórą, śluzówką czy oczami. Niektóre z substancji chemicznych obecnych w składzie plastikowych części zabawek może zawierać np. flatany, które mogą powodować alergie  lub inne choroby.

Od 21 lipca 2008 roku w całej UE obowiązuje nowe prawo, które wprowadza dodatkowe oznaczenia dla zabawek, które zawierają magnesy lub części magnetyczne, które mogą zostać połknięte przez dzieci. zabawka taka musi posiadać odpowiednie ostrzeżenie o treści:  " Uwaga! Zabawka zawiera magnesy lub części magnetyczne. Magnesy przyciągnięte do siebie lub przywierające do przedmiotu metalowego w organizmie człowieka mogą być przyczyną poważnych, a nawet śmiertelnych obrażeń. W przypadku połknięcia magnesów lub wprowadzenia ich do dróg oddechowych należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską."

Podczas wyboru zabawki powinniśmy szukać dodatkowych znaków czy certyfikatów.