1. Zasady ruchu drogowego – od małego
Nawet najmłodsze dzieci warto uczyć podstaw: patrzenia na boki, zatrzymywania się przed przejściem, jazdy po prawej stronie ścieżki itp. Na rowerze – jazda przy dorosłym, nie przodem. Uczenie uważności, podstawowych zasad poruszania się po chodniku w przypadku maluchów i drodze u starszych dzieci. Gra Bezpieczna droga do domu , Memory Znaki Drogowe , maty z ulicami i autami Cross Roads .
2. Bezpieczne miejsce do jazdy
Wybieraj ścieżki rowerowe, parki, alejki bez samochodów. Unikaj ruchliwych ulic, szczególnie jeśli dziecko dopiero się uczy. Na jazdę przy ulicy mogą się wybrać jedynie dzieci, które w pełni panują nad sprzętem i przestrzegają zasad ruchu drogowego.
3. Zawsze pod nadzorem
Dziecko do pewnego wieku (zwykle do 10 lat) powinno jeździć tylko pod opieką dorosłych. Obserwuj, jak sobie radzi – czy dobrze hamuje, skręca, reaguje na inne osoby.
- Dzieci od 10. roku życia muszą mieć kartę rowerową, aby jeździć rowerem po ulicy, ścieżce rowerowej lub chodniku (jeśli to dozwolone).
- Bez niej mogą jeździć tylko pod opieką dorosłego lub na terenie prywatnym.
- Od 10 do 18 roku życia karta rowerowa jest obowiązkowa do jazdy na hulajnodze elektrycznej po drodze publicznej.
- Dorośli (18+) nie potrzebują karty.
4. Bezpieczny sprzęt
Wiele produktów ma ułatwienia dla uczących się dzieci:
Hulajnogi Highwaykick są wyposażone przy podeście w tzw. podkładkę bezpieczeństwa Safety Pad, która zabezpiecza przed przewróceniem się dziecka do przodu, przeleceniem przez kierownicę (np. kiedy dziecko przechyla się do przodu na hulajnodze, albo najedzie na jakąś nierówność i "zaryje" dziobem hulajnogi). Tą podkładkę można mieć wysuniętą lub schowaną - robi się to za pomocą klucza imbusowego (będzie na wszelki dołączony do wysłanej hulajnogi), który jest dołączony do każdej hulajnogi przy zakupie - więc nie reguluje się tego kilka razy dziennie, tylko np. jak dziecko uczy się jeździć, to się mu ją wysuwa, a jak już umie jeździć, można ją wsunąć i schować
Rowerki biegowe z blokadą skrętu, dzięki niej kierownica nie „złoży się”, tylko lekko skręci.
Rolki do nauki jazdy Cariboo Ballerina , które na etapie nauki mają blokadę kółek – jadą bardzo wolno.
5. Kask to podstawa
Dziecko zawsze powinno mieć na sobie dobrze dopasowany kask.
Kask powinien mieć certyfikat bezpieczeństwa (np. CE).
Upewnij się, że kask nie przesuwa się na głowie i dobrze przylega.
6. Ochraniacze
Na hulajnodze i wrotkach szczególnie ważne są ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki ( Zestaw akcesoriów ochronnych Scoot & Ride . Dzięki nim upadek nie kończy się bolesnym otarciem czy złamaniem.
W nauce jazdy pomogą plecaczki ze smyczą bezpieczeństwa Plecaczek LittleLife Animal Pack Dinozaur , Szelki bezpieczeństwa LittleLife - Jednorożec
7. Widoczność
Dziecko powinno być widoczne z daleka, zwłaszcza wieczorem. Wybierzmy jasne, kontrastowe ubrania. Elementy odblaskowe – na ubraniach, kasku, plecaku, a nawet na sprzęcie.
8. Stan techniczny sprzętu
Regularnie sprawdzaj rower, hulajnogę czy wrotki:
- hamulce,
- kierownicę,
- opony/kółka,
- światła (jeśli są).
Zobacz inne pomysły na prezent: