Reklama

Gdy coś złego stanie się dziecku, jest to najstraszniejsze, co może przytrafić się rodzicom i samemu malcowi. W tak stresującej i przerażającej sytuacji bardzo ciężko jest udzielić własnemu dziecku pierwszej pomocy. Jesteśmy zrozpaczeni, bezsilni, mamy pustkę w głowie i ogarnia nas panika.


Ratunkiem w takiej sytuacji jest posiadanie wyuczonych umiejętności postępowania w danej sytuacji zagrożenia życia. Niezwykle cenne są kursy pierwszej pomocy na które warto uczęszczać. Rodzice mogą się tam nauczyć przede wszystkim jak pomoc dziecku, jak postępować z malcem w razie zagrożenia życia.


Dziecko nie jest miniatura dorosłego, pewne czynności ratownicze, jak np. siłę uciśnięć klatki piersiowej należy dostosować do ciała dziecka. Nie możemy używać tak dużej siły nacisku jak w przypadku dorosłego.

POSTĘPOWANIE W ZADŁAWIENIU

·Postępowanie w zadławieniu jest uzależnione od aktualnego stanu dziecka


1.Gdy dziecko jest przytomne i kaszle, czyli broni się samo, należy je zachęcić do dalszego kaszlu i nie wdrażać dodatkowych działań.


2.Kiedy kaszel u dziecka zaczyna całkowicie zanikać, gdy staje się nieefektowny, należy wykonać do 5 uderzeń nadgarstkiem w okolicę międzyłopatkową dziecka. Gdy te działania nie pomagają, należy 5 razy ucisnąć klatkę piersiową niemowlęcia lub u starszego dziecka 5 razy nacisnąć na nadbrzusze.


3.Uderzenia nadgarstkiem w okolicę międzyłopatkową i uciśnięcia klatki piersiowej niemowlęcia lub nadbrzusza u starszego dziecka należy wykonywać naprzemiennie od momentu gdy dziecko straci przytomność lub do momentu odzyskania przez dziecko drożności dróg oddechowych.


Jeżeli w wyniku zadławienia dziecko straci przytomność, należy natychmiast resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli potocznie mówiąc masaż serca i sztuczne oddychanie.
Nie zapomnijmy w takim przypadku wezwać pogotowie ratownicze!

RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO-ODDECHOWA (masaż serca i sztuczne oddychanie)

·Jeżeli osoba dorosła nie przeszła szkolenia z zakresu prowadzenia pierwszej pomocy u dzieci, może wykonać masaż serca i sztuczne oddychania tak jak u dorosłego, tzn. 30 uciśnięć klatki piersiowej w stosunku do 2 oddechów ratowniczych ( 30 uciśnięć, potem 2 oddechy i tak naprzemiennie).


·Pamiętajmy, że klatkę piersiową należy uciskać z mniejszą siłą niż u dorosłego.


·U niemowląt masaż serca wykonuje się dwoma palcami, zaś u starszych dzieci jedną ręką.


·Należy też zmniejszyć ilość wdmuchiwanego do płuc powietrza.


Gdy u dziecka następuje zatrzymanie krążenia i oddechu przeważnie w wyniku problemów ze strony układu oddechowego, dlatego tak ważne jest u dzieci prowadzenie resuscytacji, tzn. masażu serca, wraz ze sztucznym oddychaniem.

UTRATA PRZYTOMNOŚCI

Gdy u dziecka nastąpi utrata przytomności niezwiązana z urazem i zatrzymaniem krążenia i oddechu postępujemy z dzieckiem tak jak z osobą dorosłą, tzn. układamy dziecko w pozycji bocznej. Kładziemy dziecko na boku, odchylamy głowę do tyłu, by zapewnić mu drożność dróg oddechowych.