Reklama

Każdy człowiek rodzi się bez żadnej wiedzy o świecie i rzeczywistości. Różnica między nowo narodzonymi polega na tym, że jedni szybciej i łatwiej przyswajają wszelkie informacje, inni potrzebują na to więcej czasu. Talent pomaga w zdobyciu geniuszu, ale nikt tak naprawdę nie rodzi się geniuszem. Wyobraźmy sobie Einsteina, który jako dziecko miałby tłumioną wrodzoną ciekawość świata, dociekliwość, zmuszany byłby do wykonywania np. monotonnej pracy i nie miałby czasu na poszerzanie swojej wiedzy. Czy osiągnąłby w tych warunkach sukces, dzięki któremu jest nam wszystkim znany? Myślę, że to jest mało prawdopodobne. Załóżmy także, że Einstein już od najmłodszych lat przymuszany byłoby do gry na fortepianie, choć jego zainteresowanie wcale nie szło w parze z tą czynnością. Czy wtedy też zostałby geniuszem na miarę Chopina w dziedzinie muzyki? Jest to również mało prawdopodobne.

Talent nie wystarcza w zdobyciu geniuszu, muszą być do tego jeszcze dogodne warunki rozwoju i oczywiście wsparcie najbliższych już od najmłodszych lat - zarówno psychiczne, wspomagające pewność siebie, jak i organizacyjne, czyli tworzenie warunków maksymalnie korzystnych dla rozwoju talentu w danej dziedzinie. Kiedy te warunki będą spełnione, talent przerodzi się w geniusz, bo - jak to sam Einstein powiedział "geniusz w osiemdziesięciu procentach składa się z uczenia się, a w dwudziestu procentach z talentu". Pamiętajmy więc, że sam talent nie wystarcza, aby przyswoić wiedzę, ale może być początkiem drogi na szczyt zwany Nauką.

Foto

Źródło: Dorota Skwark "Gdy dziecko nie chce się uczyć", Wydawnictwo Jedność 2010 r.

Gdy dziecko nie chce się uczyć
Gdy dziecko nie chce się uczyć albo mimo wysiłków i zaangażowania nie osiąga satysfakcjonujących efektów w nauce i nie dostaje dobrych stopni: Po pierwsze - nie panikuj! Po drugie - spróbuj określić przyczyny problemów! Po trzecie - wykorzystaj ćwiczenia zawarte w naszym poradniku! One w prosty i przyjemny sposób pobudzają koncentrację dzieci i skutecznie zachęcają je do nauki!