Baby and the City to poradnik- przewodnik napisany z myślą o rodzicach, także przyszłych próbujących odnaleźć się w nowej, miejskiej rzeczywistości.
Autorką przewodnika jest Paulina Guzik- dziewczyna w moim wieku, która po przeprowadzce z Warszawy do Krakowa, wózkiem (i nie tylko) przemierzyła z dwójką swoich dzieci całe miasto. Książka natomiast jest zbiorem tego, co w nim znalazła.
Wydawało mi się, że mniej więcej znam Kraków i atrakcje jakie mogą czekać na moją rodzinę. Okazało się jednak, że bardzo się myliłam. Naprawdę mnóstwo informacji zawartych w przewodniku okazało się dla mnie zupełną nowością.
Co takiego zawiera poradnik, że urzekł mnie tak mocno?
Po pierwsze naprawdę dobrze opisane miejsca, do których całą rodziną możemy wybrać się w weekend. Parki, place zabaw, kina, muzea, kawiarnie czy sklepy. Pod każdą z pozycji oprócz obszernego opisu wskazana jest informacja ile będzie nas kosztował bilet wstępu, w jakich godzinach otwarte jest dane miejsce, czy istnieje możliwość zwrotu lub wymiany po zakupie rzeczy.
Dowiadujemy się też, czy w danym miejscu mama będzie miała możliwość przewinięcia i nakarmienia swojej pociechy w spokoju. Autorka książki poleca konkretne miejsca wraz z adresami stron www.
Książka jednak nie jest skierowana tylko do mam, które posiadają swoje pociechy po tej stronie brzuszka, gdyż 2 pierwsze rozdziały poświęcone są tematom ciążowym i przygotowaniom do nadejścia wielkiego dnia. Żałuję bardzo, że nie udało mi się dostać tej pozycji gdy sama chodziłam z brzuszkiem, byłaby ona dla mnie dużym ułatwieniem.
Przyszłe mamy z lektury dowiedzą się czym kierować się przy wyborze lekarza prowadzącego ciążę, jak skompletować wyprawkę, którą szkołę rodzenia w Krakowie wybrać (przy każdej ze szkół podany jest harmonogram zajęć oraz cennik kursu), gdzie udać się na zabiegi kosmetyczne czy też sesję fotograficzną czy też wiele, wiele innych. Książka pomoże przygotować się do porodu, a także wybrać szpital, w którym na świat przyjdzie oczekiwane dziecko.
Ja na przykład w przewodniku znalazłam wszystkie informacje dotyczące szpitala, w którym rodziłam, a które szukałam w internecie.
Trzeci rozdział książki poświęcony jest okresowi po porodzie, wszystkim formalnym sprawom jakie musimy załatwić po przyjściu na świat naszego dziecka. Zwięźle ujęte zostało, do którego urzędu musimy się udać by zarejestrować nowego członka rodziny, gdzie uzyskamy pomoc pediatryczną (między innymi info nt szpitali z oddziałami pediatrycznymi), informacje o urlopach rodzicielskich oraz o tym jak powrócić do pracy w dobrym stylu i nie zwariować szukając niani w całym mieście. Sporo informacji na temat karmienia piersią, adresy wraz z telefonami do wszystkich do poradni laktacyjnych, ale także garść rad na temat ułatwień w przypadku karmienia butelką.
Kolejne cztery rozdziały to wszystko co dotyczy szeroko pojętego czasu wolnego (spacery, kina, miejskie atrakcje, poza miastem, bawialnie czy baseny), edukacji, rozrywki i urzędowania (warsztaty, zajęcia sportowe, urodziny, urzędy, kościoły), baby shopping (czyli doskonałe gdzie, co i jak?) oraz bardzo dużo o książkach, książeczkach i multimediach dla dzieci i rodziców ( a w nim między innymi o portalach i blogach rodzicielskich).
I ostatni rozdział- poradnik, z którego dowiemy się jak przeprowadzić rozmowę z potencjalną nianią wraz z pytaniami, które powinny paść podczas takiej rozmowy.
Wg. mnie książka jest świetna. Nie zdążyłam jeszcze przeczytać całości, skaczę sobie po stronach i wychwytuję co lepsze perełki. Śmiem twierdzić jednak, że jest to jedna z lepszych pozycji, która znalazła się w mojej domowej biblioteczce. Po tym co do tej pory przeczytałam z czystym sumieniem mogę polecić ją dalej krakowskim mamom. Zakładam, że wersja dla mam z Warszawy jest równie użyteczna :)