Kupując rower dla dziecka, musimy zatroszczyć się przede wszystkim o bezpieczeństwo. Pomogą nam w tym różne akcesoria – kaski, ochraniacze czy rękawiczki.
Kask
Kask to zaraz po rowerze najważniejszy sprzęt, który musimy zakupić – warto zadbać o to, aby dziecko od małego wiedziało, że bez niego nie można wsiadać rozpoczynać jazdy. Niezwykle ważny okazuje się tu przykład dorosłych! Kask chroni przed urazami głowy, lecz także przed szkodliwym działaniem słońca czy chociażby owadami. Jednak nawet najlepszy kask nie zda się na nic, jeśli nie będzie odpowiednio dopasowany do główki dziecka oraz użytkowany we właściwy sposób.
Jak dopasować kask do główki dziecka?
- Dokonujemy pomiaru obwodu główki dziecka – mierzymy obwód przykładając centymetr krawiecki około 1 cm nad brwiami, pilnując, aby przebiegał wokół całej główki na tym samym poziomie.
- Od otrzymanego wymiaru możemy odjąć ok. 0,5 cm – wybierzmy kask, którego minimalny rozmiar będzie do zbliżony do tego wyniku.
- NIE dopasowujemy kasku do wieku dziecka – jedynym miarodajnym kryterium jest obwód główki.
- NIE kupujemy kasku „na wyrost” – zbyt duży nie zapewni odpowiedniej ochrony. Pamiętamy o regularnym dopasowywaniu kasku.
Jaki powinien być idealny kask?
- Waga – kask powinien być możliwie lekki.
- Certyfikaty – warto wybierać kaski certyfikowane oraz z gwarancją od producenta.
- Prosta regulacja uprzęży stabilizującej kask – sprawdźmy, czy można ją regulować bez zdejmowania kasku z dziecka, najlepiej za pomocą tylko jednej ręki.
- Wentylacja – odpowiedni przepływ powietrza poprawi komfort jazdy i zapobiegnie poceniu się główki malucha. Wybierajmy kaski z otworami wentylacyjnymi, które zapewniają przepływ powietrza wzdłuż kasku.
- Siatka chroniąca przed owadami – może być zamontowana np. w otworach wentylacyjnych.
- Daszek – zapewni ochronę przed słońcem, poprawi bezpieczeństwo. Ewentualnie wybrać możemy model z doczepianym daszkiem.
- Nowy – NIGDY nie używamy kasku, który brał udział w wypadku. Nie polecany jest zatem zakup kasku używanego, chyba, że mamy 100% pewność jego pochodzenia.
Jak założyć kask?
- Kask powinien być założony na wysokości ok. 1-2 cm nad łukiem brwiowym. Musi zasłaniać czoło, a jego przód i tył powinny znajdować się na podobnej wysokości (kask nie może się zsuwać do tyłu).
- Dopasowujemy kask do obwodu główki – za pomocą specjalnego paska z tyłu głowy. Regulacja ma zazwyczaj ok. 5 cm. Kask nie może uciskać głowy, ani też być założony zbyt luźno. Nie zakładamy go na grube, zimowe czapki – dopuszczalna jest cienka chustka czy czapeczka.
- Dokonujemy regulacji za pomocą bocznej klamry, łączącej paski biegnące z tyłu i z przodu kasku. Sprzączka powinna znaleźć się za uchem (nie pod szyją czy na policzku), a paski powinny utworzyć kształt litery V.
- Dokonujemy regulacji za pomocą klamry znajdującej się pod szyją. Przy dobrze wyregulowanym kasku paski nie będą zbyt luźne, ani też nie będą się wrzynać. Powinniśmy móc włożyć 1-2 palce pomiędzy szyję a zapięcie.
Inne akcesoria
Chociaż kask jest z pewnością najważniejszym sprzętem zapewniającym bezpieczeństwo na rowerze, warto sięgnąć także po inne produkty, dzięki którym jazda będzie mniej ryzykowna.
- Ochraniacze – najczęściej używane są ochraniacze na kolana oraz łokcie, narażone na urazy i otarcia. Ważne, aby były solidne, dobrze przylegały i nie zsuwały się z kończyn, a z drugiej strony nie krępowały ruchów oraz nie ocierały.
- Rękawiczki rowerowe – specjalne rękawiczki bez palców chronią ręce dziecka przed otarciami w razie upadku. Sprawiają także, że chwyt jest bardziej pewny, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy.
- Okulary – nie są niezbędne, ale znacznie poprawiają komfort jazdy, zwłaszcza w słoneczne dni czy podczas jazdy po trudnym terenie (chronią przed owadami, gałązkami czy drobnymi kamykami mogącymi wpadać w oczy).
- Lampki oraz odblaski – odpowiednie oświetlenie roweru oraz elementy odblaskowe zwiększą bezpieczeństwo podczas poruszania się po zmroku czy przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.