Niezależnie od tego, czy karmimy malucha łyżeczką, czy też omijamy etap papek i decydujemy się na BLW polegające na samodzielnym jedzeniu przez dziecko od pierwszych stałych pokarmów, prędzej czy później przychodzi moment, gdy musimy wybrać zastawę i sztućce. Zestawy dziecięce kuszą kolorami, wzorami i najróżniejszymi kształtami. Jak wybrać rozsądnie to, co najlepiej się sprawdzi?
Trwały i bezpieczny materiał
Maluch dopiero uczący się jeść na początku głównie bawi się zastawą; starsze dziecko też nie ma zawsze bardzo skoordynowanych ruchów podczas jedzenia: talerzyki, sztućce i kubki często spadają na ziemię. W związku z tym zastawa dla malucha powinna być wykonana z trwałego, nietłukącego się i bezpiecznego materiału: plastiku, stali nierdzewnej lub tworzywa bambusowego. Wybierając produkty plastikowe, zwróćmy uwagę, by posiadały wszystkie wymagane atesty i nie zawierały one szkodliwego BPA oraz innych toksycznych substancji. Bisfenol A (BPA) to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, używany powszechnie do produkcji tworzyw sztucznych.
Badania ( badania wykazały jego wpływ na rozwój niektórych chorób, m.in. otyłości i nowotworów. Wykazano jego szczególnie toksyczny wpływ na małe dzieci ( więcej ), stąd bardzo istotne jest, by dziecięce naczynia go nie zawierały.
Kolorowy, zachęcający do jedzenia, talerzyk wykonany z bardzo dobrej jakości melaminy. Ma poręczny kształt i jest wystarczająco głęboki, by zmieścić nawet sporych rozmiarów posiłek. Nadaje się do mycia w zmywarce.
więcej »
Ekologiczna i bezpieczna w użytkowaniu alternatywa dla naczyń plastikowych. Wykonany z naturalnego tworzywa bambusowego.
więcej »
Uwaga na krawędzie
Dziecięce naczynia muszą mieć gładkie krawędzie, aby nie zranić delikatnych rączek czy buzi. Dla najmłodszych również widelce powinny być tępo zakończone, gdyż maluchy manewrują sztućcami w talerzu w sposób nieprecyzyjny i łatwo mogą się przypadkowo zranić.
Aby talerz nie uciekł…
…warto zainwestować w talerzyki z dnem antypoślizgowym. W wielu przypadkach, zwłaszcza przy energicznie jedzących maluchach, sprawdzą się też specjalne przyssawki, przytrzymujące naczynie na blacie. Pamiętajmy jednak o tym, że czasem trzeba talerz podnieść, co zbyt skuteczne przyssawki mogą uniemożliwić.
Bardzo przydają się natomiast elementy antypoślizgowe na trzonkach sztućców – sprawiają, że nie wyślizgują się one z niewprawnych dziecięcych rączek.
Z przegródkami czy bez?
Zaczynający przygodę z jedzeniem maluch bardzo dużo grzebie w talerzu i miesza znajdujące się na nim potrawy. Aby zadbać o estetykę, można kupić talerzyk ze specjalnymi przegródkami, uniemożliwiającymi wymieszanie. Nabieranie jedzenia łyżeczką czy widelcem z takiego talerzyka jest jednak nieco trudniejsze niż z tradycyjnego.
Estetyczny zestaw z charakterystycznymi i lubianymi przez dzieci bohaterami zabawek K’s Kids – Julią i Waynem. Podział talerzyka na części ułatwia estetyczne podanie jedzenia.
więcej »
Estetyczny, o prostym i czytelnym designie oraz przyjaznej dziecku kolorystyce zestaw do jedzenia: talerzyk z przegródkami, łyżka i widelec oraz taca.
więcej »
Skip Hop - Zestaw do jedzenia Palette Plate dla małych dzieci uczących się jeść samodzielnie jest idealny do przygotowania, przechowywania i podawania niewielkich ilości pożywienia.
więcej »
Uwzględnij zdanie dziecka
Pozwól maluchowi samodzielnie podjąć decyzję – pokaż mu kilka bezpiecznych naczyń i niech spośród nich wybierze te, których będzie używał. Z takiej zastawy z pewnością dziecko będzie jeść chętniej.
Pokonać grawitację
Talerz, z którego zupa się nie wylewa, miseczka-niewysypka i inne podobne wynalazki bardzo ułatwiają utrzymanie czystości na stoliku oraz w jego okolicach. Zapobiegają też marnowaniu jedzenia. Warto jednak zastanowić się, czy nie lepiej od samego początku uczyć dziecko, że istnieje coś takiego jak grawitacja – w końcu kiedyś będzie musiało nauczyć się jeść ze zwykłego talerza.
Plastikowy kubeczek z wygodnymi do trzymania antypoślizgowymi uszkami oraz elastyczną pokrywką, umożliwiającą sięganie po przekąski przy jednoczesnym zapobieganiu ich wysypywaniu.
więcej »
Nauka samodzielnego jedzenia to proces uczący pokory i to obie strony. Miska-niewysypka Gyro Bowl (39,99) w sprytny sposób przekona małe dziecko, że nie wysypywanie też jest fajne.
więcej »
Łyżka łyżce nierówna
Prawidłowo dobrana łyżka powinna pasować do dziecięcej dłoni i nie być zbyt długa, tak, by maluch sprawnie nią manewrował (długie wąskie łyżki sprawdzą się wyłącznie do karmienia przez rodzica, dziecko będzie mieć problem z samodzielnym ich używaniem). Nie może być zbyt płytka, gdyż to uniemożliwi lub utrudni dziecku jedzenie zupy – ze zbyt płaskiej łyżki bardziej płynne posiłki uciekną, zanim trafią do buzi. Natomiast gęste desery łatwo nabrać małą, dość płytką łyżeczką.
W ustaleniu właściwej temperatury pokarmu pomogą łyżeczki termoczułe, zmieniające kolor w zależności od temperatury.
Długa, nadająca się do podawania posiłków ze słoiczka, łyżeczka zmienia kolor z pomarańczowego na czerwony w momencie, gdy jedzenie jest za gorące.
więcej »
Zastaw dla niejadka
Producenci prześcigają się w pomysłach, jak zachęcić dziecko-niejadka do jedzenia. Mamy więc do wyboru nie tylko ładnie ozdobione sztućce i talerzyki, lecz także całe zestawy do zabawy jedzeniem i podczas jedzenia. Z pewnością przyciągną one malucha do stołu. Wybierając taki zestaw, musimy jednak pamiętać, że część dzieci skupi się wyłącznie na zabawie zamiast jedzenia i w efekcie zje jeszcze mniej niż w tradycyjnych naczyniach.
Twoje dziecko uwielbia klocki, za to niezbyt lubi jeść? Klockowa Zastawa Placematix to świetny sposób na każdego małego niejadka.
więcej »
Dzięki temu zestawowi mały niejadek może w trakcie posiłku poczuć się jak na placu budowy: widelec ma kształt wózka widłowego, a łyżka – ciężarówki. W komplecie jest jeszcze spychacz, mający pomagać w nakładaniu jedzenia, oraz talerzyk z przegródkami. Dostępny również w wersji dziewczęcej – jako zestaw ogrodowy.
więcej »
Zestaw zainspirowany dziecięcymi rysunkami, zachęcający do tworzenia dzieł także na talerzu. Poprzez zabawę wspomaga naukę jedzenia sztućcami.
więcej »
Kiedy już opanujemy podstawy...
… czas na krok naprzód, czyli zastawę zbliżoną do tej dorosłej. Mogą to być na przykład sztućce ze stali nierdzewnej, w rozmiarze poręcznym dla dziecka i z delikatną dekoracją.
Komplet sztućców Gerlach Pychotki ze stali nierdzewnej, o wieczystej gwarancji i dużej wytrzymałości.
więcej »
7 częściowy zestaw "Mały Książe" to: porcelana: talerzyk, miseczka i kubek oraz sztućce: widelec, nóż, łyżka i łyżeczka z motywem z książki "Mały Książe".
więcej »
Zestaw śniadaniowy polskiej marki Silly Desing. Wykonany z wysokiej jakości porcelany. Zestaw zawiera: talerz, miska, kubeczek i łyżeczka .
więcej »
Traktuj zastawę całościowo
Dobrym pomysłem jest – o ile to możliwe – zakup całego kompletu (kubek, talerzyk głęboki, talerzyk płaski, sztućce) lub uzupełnianie zastawy o kolejne elementy niekoniecznie tej samej firmy, ale pasujące do siebie. Całość wygląda wtedy znacznie ładniej, a przy okazji – kształtujemy nawyki estetyczne dziecka.
mOmma Rozwojowy Zestaw do Posiłków 4m+ został zaprojektowany tak, by mógł być wykorzystany na kolejnych etapach rozwoju dziecka..
więcej »
Zestaw do jedzenia firmy Skip Hop z przyjaznym zwierzątkiem, zawiera: talerzyk, miseczkę, śliniak, sztućce.
więcej »
Zestaw śniadaniowy marki Silly Desing został wykonany z wysokiej jakości porcelany. Zestaw zawiera: talerz, miska, kubeczek z dwoma uchwytami, tacka i blaszana walizeczka.
więcej »
Całościowo pomyślany zestaw do karmienia dla dziecka Easy Hold, Brother Max – od etapu karmienia przez rodzica po początki samodzielnego jedzenia.
więcej »